Amerykański koncern Varroc Lighting Systems otworzy w Polsce centrum inżynierii

2018-11-20

Varroc Lighting Systems, producent zewnętrznego oświetlenia do samochodów, w pierwszym kwartale przyszłego roku otworzy nowe centrum inżynierii w Krakowie. W pierwszym etapie zatrudni tam ok. 60 specjalistów.

Amerykański koncern Varroc Lighting Systems otworzy w Polsce centrum inżynierii

Amerykański koncern Varroc Lighting Systems otworzy w Polsce centrum inżynierii - TNGS Tomasz Karman - Biuro Obsługi Inwestora - Lublin

Jak poinformował wiceperezes ds. globalnego rozwoju produktu Varroc Lighting Systems Todd Morgan, w nowej placówce prace badawczo-rozwojowe prowadzić będzie zespół inżynierów, specjalizujących się w obszarach mechaniki, elektroniki i optyki.

Centrum zajmie się kompleksowym procesem projektowania zewnętrznych lamp samochodowych, od fazy koncepcyjnej, aż do przekazania gotowego projektu do produkcji w fabrykach Varroc i będzie bezpośrednio współpracować w tym zakresie z producentami.

– Docelowo planujemy, że działalność inżynierska w krakowskim centrum z czasem zostanie rozszerzona o inne obszary działalności biznesowej, takie jak np. wsparcie IT, HR czy finanse – zaznaczył Morgan.

Według niego wybór Krakowa na siedzibę placówki badawczo-rozwojowej podyktowany był obecnością w tym mieście dwóch znaczących uczelni technicznych: Politechniki Krakowskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej, które kształcą specjalistów w poszukiwanych przez firmę specjalnościach. Ponadto, stolica Małopolski znajduje się w niedalekiej odległości od głównych europejskich biznesów Varroc Lighting Systems, zlokalizowanych w Czechach.

Inwestor podpisał memorandum dotyczące współpracy z krakowskimi partnerami: CADM Automotive, Akademią Górniczo-Hutniczą oraz Politechniką Krakowską.

Jak podkreślił Morgan, oświetlenie w branży motoryzacyjnej staje staje się coraz bardziej zaawansowane – współczesne zewnętrzne oświetlenie samochodowe, oprócz kompleksowych systemów mechanicznych i optycznych, zawiera w sobie również zaawansowaną elektronikę i oprogramowanie.

– Varroc kontynuuje implementacje wiodących technologii, dostarczając branży motoryzacyjnej laserowe i pikselowe światła drogowe oraz innowacyjne tylne lampy wykorzystujące diody LED i OLED. Dla nas bardzo ważne jest, by wraz z rozwojem naszej działalności, nieustannie poszerzać nasze możliwości w zakresie inżynierii i projektowania – zaznaczył przedstawiciel firmy.

Dyrektor wydziału rozwoju miasta z Urzędu Miasta Krakowa Rafał Kulczycki ocenił, że inwestycja wpisuje się w krakowskie plany strategiczne, związane z budową gospodarki opartej na wiedzy. – Szczególnie ważne jest, że centrum będzie działać we współpracy ze znaczącymi krakowskimi uczelniami: Politechniką i AGH – dodał.

Varroc Lighting Systems jest światowym dostawcą rozwiązań oświetleniowych dla samochodów i jednośladów. Centrala firmy znajduje się w Plymouth w Stanach Zjednoczonych. Firma zatrudnia ponad 7,2 tys. pracowników w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej. Dostarcza systemy oświetlenia zewnętrznego dla m.in. Forda, Jaguara/Land Rovera, Skody, Bentleya, Fiata, Volkswagena i Tesli.

Firma wchodzi w skład grupy Varroc zajmującej się produkcją komponentów dla branży motoryzacyjnej, której roczne przychody sięgają 1,5 mld dol.

źródło: https://auto.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/563138,varroc-lighting-systems-otworzy-centrum-inzynierii-w-krakowie.html