Największa inwestycja w regionie

2018-11-16

Tysiąc osób zatrudni w podlubelskich Niemcach firma pracująca dla przemysłu motoryzacyjnego. Swój zakład zamierza uruchomić w połowie przyszłego roku. Zaczęła już nabór pracowników, a docelowo może ich potrzebować nawet dwa tysiące. Kolejne setki miejsc pracy mają wkrótce powstać na terenie Lublina

Największa inwestycja w regionie

Największa inwestycja w regionie - TNGS Tomasz Karman - Biuro Obsługi Inwestora - Lublin

To będzie największa inwestycja w naszej aglomeracji w ciągu ostatnich lat – podkreśla Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów w Urzędzie Miasta Lublin. Fabrykę oraz centrum badawczo-rozwojowe otworzy firma Varroc, produkująca m.in. innowacyjne systemy oświetleniowe i systemy elektroniki dla samochodów. Jej zakład powstanie w podlubelskich Niemcach. – Firma potrzebowała powierzchni, której nie byliśmy w stanie zapewnić w samym Lublinie – tłumaczą w Ratuszu.

Przygotowanie terenu dla inwestora trwało dwa lata – mówi Tomasz Karman z firmy TNGS zajmującej się sprzedażą terenów inwestycyjnych. Lubelskie starostwo wydało już pozwolenie na budowę części kompleksu. – Decyzja jest ostateczna, inwestor ma prawo rozpocząć budowę – potwierdza Katarzyna Golan ze Starostwa Powiatowego.

Postawieniem zakładu zajmie się firma Panattoni, która buduje i wynajmuje innym firmom hale produkcyjne i magazynowe. W Niemcach kolejność będzie inna, bo tutaj Panattoni nie będzie czekać na najemców. – Postawi obiekt zaprojektowany pod konkretnego klienta – podkreśla Sagan. Inwestor planuje obiekty o powierzchni ok. 90 tys. mkw.

Nowa fabryka może być uruchomiona w połowie przyszłego roku. Zaczęła się już rekrutacja pracowników. – Tu będzie praca dla tysiąca osób – mówi Sagan. Dojazd nie powinien być problemem, bo planowany zakład znajduje się blisko drogi krajowej nr 19 oraz stacji kolejowej.

Nieoficjalnie wiadomo, że zatrudnienie może później dojść nawet do dwóch tysięcy osób. Oficjalnie inwestor ma poinformować o swoich planach w drugiej połowie listopada. Na razie nie chce rozmawiać z mediami.

Wiadomo już, że firma będzie mogła skorzystać ze zwolnień podatkowych oferowanych przez gminę Niemce. Ci, którzy zainwestują tu minimum 30 mln zł, przez pięć lat nie zapłacą podatku od nieruchomości. – Jest kilka ofert firm i myślę, że będą pojawiać się kolejne – spodziewa się wójt Krzysztof Urbaś, którego zdaniem gmina jeszcze zyska na atrakcyjności po wybudowaniu obwodnicy. – Łatwiejsza będzie komunikacja z Lublinem i Warszawą.

Kilkaset kolejnych miejsc pracy ma wkrótce powstać także w samym Lublinie, w zakładzie planowanym w halach Panattoni w dzielnicy Felin. Miasto nie zdradza, o jakiego inwestora chodzi. – To producent elementów do przemysłu motoryzacyjnego – mówi Sagan. Szczegóły mają być ogłoszone w styczniu.

Swoją fabrykę w Lublinie otworzy także firma Turck, która działa w branży automatyki przemysłowej. Zakład ma być uruchomiony w czerwcu przyszłego roku, docelowo ma zatrudniać 220 osób, powstanie w centrum logistycznym MLP Lublin. Z kolei duńska firma Borg Automotive zamierza uruchomić w Lublinie zakład regeneracji części samochodowych, którego otwarcie planuje na pierwszy kwartał przyszłego roku. Początkowo ma zatrudnić 50 osób.źródło: Dziennik Wschodni