Przełomowa inwestycja na Lubelszczyźnie

2018-11-20

Globalny dostawca produktów dla branży motoryzacyjnej Varroc Engineering Ltd. wybuduje fabrykę i centrum B+R w Niemcach pod Lublinem. To pierwsza tak duża inwestycja motoryzacyjna w tej części Polski. Proces decyzyjny indyjskiej spółki wsparła Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Przełomowa inwestycja na Lubelszczyźnie

Przełomowa inwestycja na Lubelszczyźnie - TNGS Tomasz Karman - Biuro Obsługi Inwestora - Lublin

W Krakowie, przy wsparciu PAIH, powstaje już centrum techniczne Varroc Lighting Systems. Zatrudnieni tam inżynierowie Varroc będą projektować zewnętrzne elementy oświetlenia pojazdów. Inwestycja w podlubelskich Niemcach zakłada natomiast wybudowanie fabryki lamp zewnętrznych przednich oraz tylnych dla producentów samochodów. Budowa już ruszyła. W hali o powierzchni 25,000 m kw. powstanie też laboratorium, obszar serwisowy oraz biuro administracyjne. Produkcja ma ruszyć już w pierwszej połowie przyszłego roku. Na początku Varroc planuje zatrudnić 350 osób.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu wsparła inwestora przy wyborze właściwej lokalizacji, która według prezesa Varroc Lighting Systems Stephane Vedie jest „kontynuacją kierunku ekspansji kompetencji inżynieryjnych i produkcyjnych” firmy. Jak mówi „placówki Varroc w Polsce wraz z oddziałami w Bułgarii, Czechach, Maroku, Rumunii i Turcji tworzą silną i konkurencyjną kosztowo obsługę dla naszych klientów w Europie”. – Wybraliśmy gminę Niemce ze względu na umiejętności i kompetencje tutejszych pracowników. Wiele z ponad 350 wakatów wymagać będzie wysokiego poziomu wiedzy technicznej, a lokalny rynek pracowników idealnie wpisuje się w nasze zapotrzebowanie – dodaje.

– Bardzo się cieszę, że inwestorzy nareszcie trafiają do Polski Wschodniej. Coraz częściej pytają nas właśnie o duże i średnie miasta regionu. Dzieje się tak głównie ze względu na łatwy dostęp do wykwalifikowanych pracowników, absolwentów tamtejszych uczelni. Kluczowa jest również jakość życia, porównywalna z największymi aglomeracjami kraju – zaznacza prezes PAIH Tomasz Pisula. Podkreśla, że dzięki inwestycji Varroc Lubelszczyzna ma szansę znaleźć się na mapie znaczących ośrodków sektora motoryzacyjnego.

Varroc Lighting Systems (Grupa Varroc) dostarcza najnowocześniejszą technologię dla branży motoryzacyjnej. Produkuje podzespoły w zakresie oświetlenia, mechanizmów napędowych, podzespołów elektrycznych i elektronicznych oraz elementów karoserii dla wiodących producentów z branży samochodów osobowych. Spółka zajmuje się również produkcją i dystrybucją podzespołów motocyklowych w Indiach, będąc największym dostawcą komponentów polimerowych dla branży jednośladów. Varrock Lighting Systems działa na 17 rynkach. Zatrudnia ok. 7,4 tys. pracowników na całym świecie.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu przyciąga nad Wisłę bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ). Są to projekty związane z budową nowych zakładów produkcyjnych lub lokowaniem centrów usługowych. W tym momencie Agencja wspiera realizację 31 inwestycji z branży motoryzacyjnej i 18 dotyczących centrów badań i rozwoju. PAIH wsparła do tej pory 12 inwestycji w woj. lubelskim. Większość z nich dotyczyła sektora usług dla biznesu (BSS) i pochodziła z Polski, USA i Szwajcarii.

źródło: https://www.paih.gov.pl/20181120/varroc_pod_lublinem